piątek, 29 kwietnia 2011

Od czego zacząć budowę domu?

Jakie formalności trzeba załatwić przed budową domu?

Autorem artykułu jest Wiola T


Wiem jak ciężko jest załatwiać jakiekolwiek  formalności,  jak trudno jest wybrać firmę budowlaną, co wogóle powinno  się wiedzieć na temat budowy i od czego wogóle zacząć, skoro zupełnie  nie ma się pojęcia na ten temat. Wszystko widziane okiem inwestora.
Może zacznę od tego, że warto budowę domu podzielić na etapy. Pierwszy etap, to wybór lokalizacji i kupno działki. Drugi ten dla mnie najgorszy, to wszystkie formalności, które trzeba załatwić.

Na początku trzeba wybrać się do Urzędu Gminy, w której zamierzamy się budować sprawdzić, czy przygotowany jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, to wystarczy udać się w Urzędzie Gminy do wydziału Architektury i złożyć wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli Gmina, jednak nie posiada takiego Planu, to, wtedy w tym samym dziale Architektury należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Musisz, jednak posiadać już wybrany projekt domu.. Następnym krokiem jest wykonanie aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej, przeznaczonej do celów projektowych (w skali 1:500) no i warunki techniczne dostawy mediów:

- wody i odbioru ścieków (zakład wodociągów i kanalizacji),
- energii elektrycznej (zakład energetyczny),
- gazu (zakład gazowniczy).

My mamy piec na paliwo stałe i oczyszczalnie przydomową:-)

Znowu W Urzędzie Gminy w wydziale Geodezji i Ewidencji Gruntów, trzeba uzyskać wyciąg z mapy ewidencyjnej gruntów – zazwyczaj jest to mapa w skali 1:1000.

Pozwolenie na budowę wydaje starosta. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien powiadomić starostę o przystąpieniu do budowy wysyłając mu wniosek informujący o rozpoczęciu budowy.

Normalnie Pozwolenie ważne jest 2 lata po tym terminie niestety wszystkie formalności trzeba załatwiać od nowa. Słyszałam jednak, że wydłużony został czas do 3 lat, ale należy, jednak się upewnić w Urzędzie Gminy lub w starostwie.

To wszystko było dla mnie tak bardzo skomplikowane i w dodatku z mężem przebywamy za granicą, więc mieliśmy również ograniczone możliwości czasowe, postanowiliśmy, więc poprosić kogoś, aby za Nas załatwił te wszystkie formalności i uzyskał dla Nas pozwolenie na budowę. To wszystko trwało dość długo, bo ok. 8-10 miesięcy, ale wiele zależny od urzędów.

W każdym razie zapłaciliśmy 500 zł pracowni projektowej i jedyne co musieliśmy zrobić, to podpisać pełnomocnictwa i dokumenty dla energetyki i wodociągów. To wszystko przez Internet. Pracownia załatwiła za Nas dosłownie wszystkie dokumenty w tym oczywiście projekt w 4 egzemplarzach, projekty energetyczne, dla wodociągów itp. Budowa rozpoczęła się bez Naszej obecności, a My przyjechaliśmy praktycznie, kiedy domek już stał :-), dlatego istotny jest fakt ,że można zlecić załatwianie formalności komuś innemu..Budownictwo
---

http://taktbudowa.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

wtorek, 5 kwietnia 2011

Automatyka budynkowa

Inteligentny Dom

Automatyka budynkowa w ostatniej dekadzie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zachodnich państwach już w tym momencie dużą liczbę aktualnie wznoszonych obiektów wyposaża się w takie systemy.

Zainteresowanie automatyką budynkową wzrasta także w nadwiślańskim kraju. Z drugiej strony zwiększa się także ilość znajdujących się na rodzimym rynku systemów. Różnią się one pod wieloma względami, jednak zasadnicza idea pozostaje zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Systemy automatyki domowej wybornie wkomponują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie wszystkimi instalacjami - od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Przy pomocy jednego przełącznika jesteśmy w stanie wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz konwencjonalnych przełączników dostępne są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji przy pomocy sieci Internet lub GSM mamy możliwość kontrolować i monitorować całą instalację automatyki budynkowej. Z drugiej strony możliwe jest uzyskiwanie z systemu komunikatów o sytuacjach wyjątkowych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system jest w stanie wykonać dodatkowe akcje jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.
Inteligentny Dom zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji domowników za pomocą karty magnetycznej lub odcisku palca wzrasta istotnie bezpieczeństwo, a inteligentne sterowanie ogrzewaniem może przysparzać duże oszczędności. Kolejną funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu dowolnych obwodów światła podczas dłuższej absencji użytkowników, zgodnie z wyuczonym programem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie mieszkańców co może odstraszyć potencjalnego złodzieja.
--
StopkaBudownictwo
Więcej informacji na stronie: http://www.intbud.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

niedziela, 3 kwietnia 2011

Basen ogrodowy


Zaczynając budowę , zazwyczaj poza posiadaniem standardowego i nieodzownego planu domu, posiadamy także wizję otoczenia naszego budynku. Z reguły, ta wizja stanowi tak jakby, „dopieszczenie” naszych marzeń.
Ogród z przeróżną roślinnością, altany, pergole, ogrodzenia i wiele innych elementów wykańczających są swoistym polem do popisu dla naszej wyobraźni. Tu przeważnie „królują” pomysły kobiet , oczywiście pamiętając o tym,że „tak krawiec kraje, jak mu materii staje”. Jednym z dodatkowych, żeby nie powiedzieć luksusowych, dodatków do ogrodu,jest basen. Ta inwestycja jest na tyle droga i kosztowna,że warto przed dokonaniem wyboru zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi rodzajów basenów, sposobu montażu i ich konserwacji.
Jaki wybrać basen?
Po pierwsze, to jaki rodzaj basenu chcemy mieć, czy tzw. basen przenośny(w każdej chwili możemy go przenieść, po opróżnieniu, w inne miejsce), czy też osadzony na stałe w gruncie ( wkopany w ziemię). Wtedy przed montażem należałoby zbadać poziom wód gruntowych. Oczywiście koszt basenu osadzonego na stałe jest wyższy nawet do około 20- 30%. Ważny jest wybór miejsca w ogrodzie, w którym ma być umiejscowiony basen, najlepiej tam, gdzie świeci najdłużej słońce, pamiętając jednocześnie,że system podgrzewania wody jaki zastosujemy ogranicza znowu odległość umiejscowienia basenu od domu ( np. w przypadku podgrzewania z kotła domowego).
Jak ma wyglądać basen?
Kształt basenu to przeważnie owal, koło lub wielokąt foremny ale nie tylko. Przy basenach montowanych na stałe kształty najchętniej wybierane to prostokąt, lub kształt nieregularny. Wymiary basenu powinny oscylować co najmniej w granicach- 7-10m długości, 4-5m szerokości, 1-1,5m głębokości, oczywiście to wszystko zależy od naszych możliwości i potrzeb.

Zatrzymajmy się chwilę przy basenach montowanych na stałe, są one w większości zainteresowań budujących. Wykop, wylewka, przestrzeń pomiędzy wylewką a basenem, ( izolacja termiczna) osadzenie- to główne i ważne elementy, w kolejności montowania. No i do tego sam basen, z jakiego materiału powinien być wykonany aby służył nam długo i był utrzymany w dobrym stanie.
Jedne z lepszych basenów to te, które wykonane są z żywic poliestrowych, natomiast izolacje od gruntu dobrze jest wykonać ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Nasz basen można wyłożyć ceramiką lub folią. Jeżeli optujemy w ceramice ( trwałość, estetyka i wygląd), to musimy liczyć się z większymi wydatkami pieniężnymi. Kiedy nasz budżet pozwala na tego typu inwestycję, naprawdę warto ją zrealizować.


Jak zabezpieczyć i konserwować basen?

 Konserwacja basenów to kwestia wydatków w czasie eksploatacji. W zależności od tego, jaki typ basenu mamy w ogrodzie, co chcemy uzyskać, (np. odpowiednią miękkość wody), jak często z niego korzystamy itd., stosujemy właściwe preparaty i środki chemiczne do tego celu. Przy utrzymaniu czystości mówimy o ogólnie dostępnych dzisiaj na rynku odkurzaczach do basenów, które same czyszczą dno i ściany basenu, oczywiście pod naszą kontrolą. Ceny takich urządzeń kształtują się średnio w granicach od 5-10tys zł, są to jednak maszyny dosyć trwałe w użytkowaniu. Kolejnymi rozwiązaniami do konserwacji basenów są różnego rodzaju środki chemiczne. Płyny do utrzymania właściwego PH, zmiękczania wody, przeciw algom, nawet do utrzymywania właściwego koloru wody to wspaniałe dodatki do konserwacji basenów. Jeżeli mamy ograniczony budżet, pozostają nam do zakupienia tradycyjne podbieraki, za pomocą, których będziemy mogli usuwać zanieczyszczenia.

Sprawa kolejna, to wykończeniówka kwestia bezpieczeństwa, rodzaj wykończenia w około basenu, drabinki, system grzewczy, filtry wody itp. Ważne informacje możecie znaleźć tutaj. Na dzień dzisiejszy technologia wykonania basenów i montażu jest tak dalece rozwinięta, że możemy wybierać w tych produktach co się nam żywnie podoba.
Wszystko zależy od tego, na ile nas stać i jakim dysponujemy budżetem. Potem możemy rozkoszować się ozdobą naszego ogrodu i czuć się jakbyśmy byli na wczasachBudownictwo .

Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/