środa, 30 marca 2011

Piękny ogród

Szklarnia w ogrodzie

Autorem artykułu jest Bogdan Galewski


Czy warto kupować wiosną, sadzonki warzyw, kwiatów? Czyż nie mogę wyprodukować je sam? Czy  w okresie letnim i jesiennym nie mogę cieszyć się z własnych  warzyw i cieszyć oko bujnym wzrostem kwiatów?
Szklarnia to zamknięte pomieszczenie pokryte w całości szkłem . Szklarnia pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła i światła. Jest bardzo przydatna w naszym klimacie gdzie wiosny są kapryśne, noce z przymrozkami a i dnie jeszcze w maju z minusowymi temperaturami . Szklarnia pozwoli także izolować nasze uprawy od czynników zewnętrznych, również takich jak choroby.
Wybór miejsca
Naszą szklarnię /pisze tu o pomieszczeniu wielkości 10-15m2/ winniśmy usytuować  na południowym skraju naszej działki, oś długa szklarni winna przebiegać  na kierunku wschód – zachód. Od strony południowej a dobrze i ze wschodniej nie powinna być zasłonięta przez zabudowania lub drzewa. Wielkość  szklarni zależy od naszych potrzeb, ale 10-15m2 powierzchni  powinno  wystarczyć  na zaopatrzenie w sadzonki warzyw i kwiatów a także na  późniejsze nasadzenia dla całej nawet większej rodziny.
Podłoże
Podłoże najlepiej przepuszczalne  ale każde inne można doprowadzić do właściwej struktury. Należy zastanowić się nad wykonaniem lub nie fundamentu . Z natury szklarnia jest budynkiem użytkowanym przez wiele lat i  wykonanie fundamentów nie jest najdroższą częścią  inwestycji  i  ja preferuję fundament stały/najczęściej betonowy/ - nie musi być szerszy niż 15 cm.
Szkielet
Zastosowanie jako ramy teownika metalowego T30 i zakonserwowanie go przynajmniej dwukrotnie odpowiednią farbą da nam możliwość przetrwania takiej budowli przez  ponad 50 lat. Zastosowanie drewna – nie daje takiej możliwości choć dla nieuzbrojonego / np: w spawarkę/ majsterkowicza jest to materiał łatwiejszy w użyciu.   Do oszklenia najlepiej używać  szkło ogrodnicze   /szklarniowe/ gdyż i grubość i przepuszczalność  światła jest ważna. Jednocześnie takie szkło jest najtańsze.  Obecnie  do umocowania szkła do  ramy używamy silikonu , rzadko kitu szklarskiego, który jest tańszy w fazie budowy lecz szybciej ulega degradacji. Pod tafle szkła dobrze jest stosować  specjalne osłonki plastikowe które powodują że w czasie mrozów nie popękają nam szyby. Ważne by pochyłość dachu była większa niż 20o.
W takiej szklarni  bardzo ważne jest wietrzenie . Najlepiej poprzez uchylne  okna dachowe a także przez uchylne ściany boczne. Rozwiązania należy przemyśleć  przed podjęciem  realizacji. Drzwi w takiej małej szklarni nie muszą być  usytuowane pośrodku ściany szczytowej, nawet wskazane jest drzwi  umieścić  z boku . Ściana zachodnia /skąd wieją w Polsce przeważnie wiatry/ winna mieć możliwość  otwierania a także warto zastanowić się nad wzmocnieniem konstrukcji poprzez dodatkowe podpory.Budownictwo
Ogrzewanie, konserwacja, szczegóły konstrukcyjne – zostaną omówione w innych opracowaniach.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://zdrowieforum.blogspot.com/
http://ogrodowebaseny.blogspot.com/
http://budujesam.blogspot.com/

sobota, 19 marca 2011

Koszt budowy domu

Czynniki wpływające na koszt budowy domu

Koszt budowy domu to rozległy temat, który będziemy się starali nieco przybliżyć tak byś mógł już w fazie planowania ustalić na co będziesz mógł sobie pozwolić, a na co nie. Zwrócimy również uwagę na szczegóły domu, na których nie powinieneś oszczędzać tak, byś w późniejszym czasie nie był narażony na niepotrzebne koszty.

Zapewne nikt nie będzie w stanie podać nam sumy jaką będziemy musieli zapłacić za dom co do złotówki bez dokładnych informacji o zlokalizowania, projekcie i wykończeniu. Wręcz mając te informacje nie możemy być pewni, że wycena która otrzymamy od firmy budującej pod klucz będzie ostateczna.
Możemy wymienić parę czynników, które mają wpływ na koszt budowy domu.

Region

Część kraju posiada znaczący wpływ na końcowy koszt budowy domu w jakim będziemy mogli się zamknąć. Zależnie od regionu i odległości od najbliższego miasta, wartość działki będzie się bardzo wahać. W sprawach wyboru parceli zapraszamy Cię do przeczytania artykułu "Jak kupić dobrą parcelę na budowę domu", z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę w trakcie kupna działki.

Metoda budowania

Budowa domuZależnie od tego czy masz na to czas i możliwości możesz budowę swojego domu poprowadzić własnymi siłami. Jest to tzw. system gospodarczy zmniejszający koszt budowy domu, w którym to Ty zatrudniasz na bieżąco odpowiednich specjalistów i ekipy do aktualnych zleceń. Pozytywną cechą tego typu budowania jest to, że część zleceń możesz wykonać własnymi siłami oszczędzając poza tym na robociźnie, w dodatku może pomóc w budowie rodzina.

W wypadku kiedy chcesz otrzymać dom pod klucz i niższy koszt budowy domu nie jest dla Ciebie taki ważny, możesz zlecić wykonanie całej budowy wykonawcy. Z góry będziesz wiedział ile będzie kosztować dom oraz kiedy będzie gotowy, tzn. przynajmniej według umowy bo niestety zazwyczaj zdarzają się spóźnienia. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku sporządzenie stosownej umowy. Z poradą przyjdzie adekwatny prawnik. Nie polecamy Ci we własnym zakresie analizować warunków umowy, gdyż niezwykle łatwo jest coś przeoczyć, a dzięki pomocy prawnej w przypadku jakiś usterek będzie łatwiej nam wyegzekwować od wykonawcy odpowiednie kroki.

Ważnym elementem jest wcześniejsze sprawdzenie wiarygodności firmy która będzie budować dom.

Materiały

Materiały budowlane użyte do budowy mogą w ogromnym stopniu zmodyfikować koszty, zdaje się to oczywiste, jednak nie do końca takie jest. Otóż nie w każdej sytuacji najtańsze materiały budowlane oznaczają niższy koszt budowy domu. Ważny może się tu okazać czas wymagany na ukończenie budowy używając danej techniki i ilości pracy jaką musi ekipa budująca przeznaczyć na zbudowanie tego domu. W dodatku powinno się tutaj dodać stopień skomplikowania budowy i ryzyko pomyłek.
--
Autor K.ZBudownictwo


http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://budujesam.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/








Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.