czwartek, 23 czerwca 2011

Izolacyjność akustyczna ścian

Jeżeli słyszysz sąsiada przez ścianę, to ściana między mieszkaniami nie spełnia wymagań normatywnych izolacyjności akustycznej. Należy zmusić dewelopera do zwiększenia jej izolacyjności akustycznej.

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian?
Ze względu na miejsce powstawania hałasu wyróżnia się hałas zewnętrzny (tj. wytwarzany na zewnątrz budynków) i hałas wewnętrzny, który jest wytwarzany wewnątrz budynków, np. przez ludzi, przez maszyny i instalacje w pomieszczeniach. Ponad połowa mieszkańców miast w Polsce skarży się na hałas zewnętrzny, nieco mniej ? na hałasy przenikające przez stropy, a jedna czwarta ? na hałasy zza ścian. W naszym kraju dopuszczalne poziomy dźwięku określa norma PN-87/B-02151/02. Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku A od wszystkich źródeł hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wynoszą: - w porze dziennej 40 dB, - w porze nocnej 30 dB.
Dźwięki poniżej 35 dB są nieszkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas wywołuje szum wody w łazience, brzęczenie lamp jarzeniowych, brzęk przekładanych naczyń w kuchni itp. Hałas w zakresie 35-70 dB powoduje zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumiałość mowy, przeszkadza w wypoczynku i wywołuje stres. Normowy dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie zostanie przekroczony, gdy zastosuje się środki ograniczające przenikanie hałasów zewnętrznych i wewnętrznych. Pomieszczenia możemy chronić przed hałasami wewnętrznymi stosując odpowiednie rozwiązania budowlane w konstrukcji budynków oraz instalując specjalne zabezpieczenia akustyczne w hałaśliwych urządzeniach i maszynach. Generalną zasadą jest wydzielenie z konstrukcji budynku pomieszczeń ze źródłami drgań i hałasu o dużych poziomach, np. szyby i maszynownie dźwigów, stacje trafo, kabiny sanitarne itp., w postaci niezależnej konstrukcji, izolowanej od pomieszczeń przerwami powietrznymi lub przekładkami przrzeciwdrganiowymi. Niezmiernie ważną sprawą jest zastosowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych a także drzwi i okien o własnościach akustycznych, spełniających wymagania normowe. Wykonanie ww. przegród o własnościach akustycznych zgodnych z wymaganiami normy PN-B-02151 - 3:1999 zapewnia ograniczenie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego.
Często użytkownicy mieszkań skarżą się na hałas przenikający przez ściany działowe między mieszkaniami. Zwykle przyczyną tego stanu jest niedostateczna izolacyjność akustyczna. Powszechnie stosowany na ściany działowe gazobeton o grubości 24 cm (obustronnie tynkowany) wykazuje wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej 47 dB. Po uwzględnieniu poprawek (na przenoszenie boczne i C) wskaźnik oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej wynosi 44 dB. Taka ściana nie spełnia wymagań normy, gdyż dla ścian między mieszkaniami powinna mieć wartość 50 dB. Należy zatem podwyższyć izolacyjność o 6 dB. Jakie są więc środki zaradcze? Można tu zastosować dwie metody. Pierwsza z nich polega na domurowaniu po jednej stronie ściany działowej drugiej ściany z betonu komórkowego, cegły lub pustaków ceramicznych (np. PDI) o grubości 6 cm, w odległości 6 cm od ściany bazowej. Przestrzeń między ściankami można wypełnić (w tym wypadku nie jest to konieczne) wełną mineralną lub watą szklaną w celu zwiększenia izolacyjności akustycznej. W drugiej metodzie stosujemy lekką ściankę gipsowo-kartonową. Z jednej strony ściany działowej dostawiamy ustrój izolacyjny na szkielecie metalowym o szerokości 50 mm, składający się z wełny mineralnej i płyty gipsowo-kartonowej. Szkielet należy mocować do ściany (lub do stropu i sufitu) przy użyciu podkładek elastycznych.
--
Stopka
Więcej na stronie: http://tempus-halas.pl/
Autor: rzeczoznawca sądowy, akustyk dr Witold Ziółkowski

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ogrodowebaseny.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

piątek, 3 czerwca 2011

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Autorem artykułu jest Adrianna Kuś


Brak mieszkań to duży problem na rynku więc coraz więcej budujemy domków jednorodzinnych co bardziej się opłaca niż kupowanie drogich mieszkań.
Brak mieszkań, które by odpowiadały możliwością młodych małżeństw sprawia, że coraz więcej się w naszym kraju buduje domów jednorodzinnych. Chodzi tu przede wszystkim o to, że budowa domu jest korzystniejsza zarówno ze względów finansowych jak i późniejszego komfortu mieszkania. Własny dom to jednak zdecydowanie większa swoboda, cisza. W zatłoczonych miastach, mieszkania w blokach jest mało przyjemne.
Koszt budowy domu jest obecnie znacznie niższy niż koszt zakupu mieszkania o porównywalnym metrażu, co za tym idzie, rozsądniej jest zdecydować się właśnie na budowę własnego domu. Największy koszt jest związany z zakupem działki budowlanej, przyłączeniem mediów i zakupem materiałów budowlanych.
Projekt domu jednorodzinnego to koszt około dwóch tysięcy złotych, pamiętać tu trzeba, ze im więcej projekt zawiera tak zwanych ozdobników, czyli zaokrąglonych murów, wieżyczek, niestandardowych okien, tym więcej zapłacimy nie tylko za sam projekt ale później również za budowę. Więc warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy takich elementów. W kwestii zaokrągleń ścian zewnętrznych, ważne jest również to, że taką ścianę znacznie trudniej później ocieplić, pokryć elewacją z kamienia, co ostatnio jest takie popularne.
Nowoczesne projekty domów nie zawsze są projektami tanimi i praktycznymi. Bardzo często jest tak, że wyobraźnia ponosi projektanta i wtedy mamy projekt domu, który wygląda niezwykle okazale jednak koszt budowy jest znacznie wyższy niż to warte. Oczywiście wszystko zależy od preferencji klienta, jest wiele osób gustujących właśnie w takich silnie urozmaiconych domach. Przeważnie takie osoby nie zwracają uwagi na koszty związane z budową takiego domu jak i jego późniejszego użytkowania. Ważniejszy dla nich jest wygląd domu niż kwestie finansowe z tym wyglądem związane. W każdym razie bez względu na wygląd domu, równie ważne są dla nas coraz bardziej i otoczenia naszych domów, ogród jest tu atutem zdecydowanie przemawiającym na korzyść budowy domu. Nawet najlepszy apartament w mieście nie da nam tego.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

środa, 25 maja 2011

Dom i ogród

Techniki oświetlenia ogrodu

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Oświetlenie ogrodów nie jest sztuką łatwą, nie mniej jednak dobrze wykonane potrafi sprawić, że nasz ogród rozbłyśnie zarówno w przenośni jak i dosłownie.
Umiejętne operowanie światłem w ogrodzie zapewni nam możliwość bezpiecznego poruszania się po nim nocą jak również odmieni jego oblicze. Aby nasz ogród zalśnił pełnym blaskiem warto przeczytać kilka wartościowych wskazówek, dzięki którym nauczymy się tricków pozwalających na umiejętne, praktyczne i niezwykle estetyczne oświetlenie ogrodu.

W większości ogrodów stosuje się kilka różnych źródeł światła i kilka różnych technik podświetlania. Jednym z nich jest oświetlenie od dołu. Tą technikę stosuje się przede wszystkim podczas podświetlania roślin i niektórych elementów architektury ogrodowej. Tą metodą możemy doskonale wyeksponować takie elementy jak żywopłoty, krzewy oraz drzewa. Robimy to zwykle używając niewielkich reflektorków o niskiej iluminacji. Co w prostym tłumaczeniu znaczy tyle, ze dają one niewielka ilość światła, wystarczającą do podświetlenia rośliny od dołu. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać niecodzienny efekt, gdyż liście zostaną podświetlone w inny niż zwykle sposób a cienie będą skierowane do góry. Warto pomyśleć o takim oświetleniu, kiedy chcemy wyeksponować niektóre rośliny warte szczególnej uwagi nawet nocą.

Inną często spotykaną techniką jest podświetlanie od góry. Jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie źródło światła ustawione jest powyżej podświetlanego elementu w taki sposób by światło spływało po danym elemencie z góry do dołu. Przy pomocy tej techniki, możemy także spróbować przy pomocy kilku punktów zawieszonych na pewnej wysokości uzyskać tak zwany efekt księżycowy. Kierujemy wówczas punkty świetlne na jeden element np. koronę drzewa. Przy metodach wykorzystujących oświetlenie od góry stosuje się przeważnie reflektory.

Niezwykle ciekawą wizualnie techniką jest oświetlanie nie samego przedmiotu lecz jego tła. Wykorzystuje się w tym celu plafoniery lub kinkiety, które częściowo osłonięte rozpraszają światło po ścianie będącej tłem dla roślinności. Wówczas widzimy zarysy elementów na jasnym tle, co daje ciekawy efekt całej kompozycji. Nie jest to metoda pozwalająca oszczędzać energię, gdyż urządzenia służące do wykonania omawianej ekspozycji zużywają dość pokaźne ilości prądu.

Te kilka wymienionych technik to tylko niewielka część możliwości operowania światłem w ogrodzie. Temat ten jest niezwykle szeroki, gdyż przy pomocy dostępnych obecnie akcesoriów oświetleniowych jesteśmy w stanie wykonać każdą aranżację, która tylko przyjdzie nam do głowy.
---
T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/
http://zdrowieforum.blogspot.com/

wtorek, 17 maja 2011

Tani dom

Jak wybudować dom jednorodzinny za połowę ceny

Autorem artykułu jest Piotr Waydel


Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom.
Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom. Bardzo często zaciągają oni na ten cel wieloletni kredyt, który jest ogromnym obciążeniem dla ich bieżącego budżetu, a w niepewnej sytuacji rynkowej i nieprzewidywalnej przyszłości, stwarza duże ryzyko niewypłacalności i utraty domu. Zakładają tym sobie stryczek na szyję i zgadzają się na życie w trudzie, przez bardzo wiele lat.
Często również, po wybudowaniu, okazuje się, że to nie jest taki dom, jaki sobie wymarzyli. Nie bez powodu mówi się, że dopiero trzeci spełnia oczekiwania.

Dla znacznie mniej ważnych spraw, takich jak podwyżka o 100 czy 200 zł, lub awans na wyższe stanowisko, ludzie potrafią poświęcić mnóstwo czasu i zadać sobie wiele trudu.
W przypadku planowania domu, najczęściej oglądają obrazki, czytają reklamy, porównują ceny, słuchają rad sąsiada, lub krytyki teściowej i poszukują najlepszego kredytu. Najchętniej powielają rozwiązania z najbliższego otoczenia, lub propozycje medialne. Mają mgliste pojęcie o różnych technologiach, materiałach i rozwiązaniach. Najczęściej również nie potrafią zweryfikować ofert, ani policzyć, czy są racjonalne.

Inwestor zdaje się najczęściej na projektanta i wykonawcę, a każdy z nich ma swój punkt widzenia i swój interes. W takim trójkącie trudno o porozumienie.
Poza tym, rzadko który projektant czynnie, czyli fizycznie, uczestniczył w budowach. To, co dobrze wygląda na papierze, zdarza się, że jest niemożliwe fizycznie. Jako student, w ramach praktyk, uczestniczyłem kiedyś w budowie domu mieszkalnego, w planach którego suma wymiarów wewnętrznych była większa od zewnętrznych.

Aby zminimalizować koszty, wyeliminować błędy i osiągnąć wymarzony cel, trzeba zainwestować swój czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy, oraz spróbować nauczyć się na cudzych doświadczeniach i błędach. Zwróci się stokrotnie.

Tu uważam, że przede wszystkim należy poznać przynajmniej niektóre rozwiązania, związane z budownictwem pasywnym, oraz zastanowić się nad częściową autonomią. Zalążek takiej informacji znalazłem na stronie drewnozamiastbenzyny.pl

Sama wiedza jest absolutnie niezbędna, ale nie wystarczy do osiągnięcia celu postawionego w tytule. Należy się zastanowić, gdzie i jak można wydać mniej, bez szkody dla jakości. Podam dwa przykłady.

Parę lat temu kupiłem dom do pełnego remontu, aby osobiście potrenować wszystkie roboty wykończeniowe. Dom ma powierzchnię około 320 m2. Między innymi należało w nim zrobić centralne ogrzewanie. Odwiedziłem sześć, czy siedem różnych firm, zajmujących się instalacją. Przedstawili mi oferty wstępne w przedziale od 25000zł do 54000zł. Oczywiście zgodnie z moimi założeniami, zdecydowałem się sam wszystko zrobić.

Aby obniżyć koszt zakupu grzejników i materiałów, skontaktowałem się z ludźmi, którzy też potrzebowali zrobić CO. Razem uzbierało się tego całkiem sporo. Odwiedziłem kilka hurtowni i zaproponowałem najmniejszej, oczywiście z innego rejonu, która miała niższe upusty u producentów niż pozostałe, wspólne zamówienie. Całość zamówienia poszła na jej rachunek. Ponieważ większość została zapłacona praktycznie gotówką, dostaliśmy dodatkowy bonus w stosunku do cen zakupów innych hurtowni. Hurtownia na nas nie zarobiła, ale uzyskała na stałe lepsze upusty. Ponieważ byliśmy z innego rejonu, nie zrobiła sama sobie konkurencji. My kupiliśmy taniej, niż kupują duże hurtownie.

Instalację montowałem wieczorami, przez dwa tygodnie. Całkowity koszt wszystkich materiałów wyniósł niecałe 11000zł. Porównując do najtańszej oferty, zarobiłem przez te kilkanaście wieczorów 14000zł, wiele się nauczyłem i poznałem wiele osób. Myślę, że był to czas dobrze wykorzystany.

Inny przykład:

Kowalski pracuje na budowach. Dostaje na rękę 1600zł, co kosztuje jego pracodawcę 3000zł. Pracodawca musi jeszcze na nim zarobić i pokryć inne koszty. Załóżmy, że cena sprzedaży pracy Kowalskiego przez firmę wynosi tylko 4000zł.
Wiśniewski pracuje jako nauczyciel. Zarabia tak samo jak Kowalski.
Każdy z nich może w najlepszym przypadku kupić tylko 40 % pracy drugiego, chociaż tak samo zarabiają.

Mogą się zatrudnić wzajemnie na czarno, ale to jest już nielegalne. Nawet wzajemna, bezpłatna pomoc sąsiedzka jest definiowana jako szara strefa. Fiskus chce w takim przypadku podatku od darowizny, jaką jest przysługa, lub podatku od działalności gospodarczej od każdego z nich. W zasadzie wzajemna pomoc jest barterem wewnętrznym. Można to również nazwać bankiem czasu, bankiem usług, czy porównać do działalności typu LETS.

Ale jeśli zna się dobrze przepisy i różne formy działalności, można to zrobić legalnie.

W zeszłym roku w ramach nauki i praktyk, uczestniczyłem w kilku małych prywatnych budowach. Koszt wybudowania w zależności od zastosowanej technologii wyniósł od 870zł/m2 do 1120zł/m2, bez ceny ziemi, przyłączy i białego montażu.

Od przyszłego roku, indywidualnym inwestorom nie będzie przysługiwał zwrot różnicy VAT, jako że należy się tylko bogatym inwestorom. Działając wspólnie można będzie rozwiązać ten problem.

Dużo łatwiej również, można rozwiązać problem kredytu, jeśli buduje dobrze i bardzo tanio, dzięki czemu wartość hipoteki znacznie przewyższa zapotrzebowanie na finanse.

Przedstawiłem powyżej tylko drobną cząstkę informacji i możliwości. Takie możliwości kryją się nie tylko przy budowie domu, ale praktycznie wszędzie.

Artykuł ten ma za zadanie zmusić do zastanowienia się przed podjęciem decyzji, często rzutującej na całe życie. Skierowany jest przede wszystkim do ludzi przedsiębiorczych, wytrwałych i zdecydowanych. Jest to wstęp do próby stworzenia niesformalizowanej, zdecentralizowanej, otwartej struktury sieciowej, opartej na współpracy, zaangażowaniu i myśleniu.
W tym celu powstaje strona internetowa i następne artykuły czekają na publikację.

Piotr Waydel

---
Piotr Waydel

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

Formalności przy rozpoczęciu budowy domu

Pozwolenie na budowę.

Posiadając decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub, jeżeli istnieje na wskazanym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor występuje o uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej w oparciu o ustawę z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku Nr 156, poz. 1118 ze zmianami).

Posiadając decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub, jeżeli istnieje na wskazanym terenie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inwestor występuje o uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej w oparciu o ustawę z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 roku Nr 156, poz. 1118 ze zmianami).
Ustawa ta określa, jakie obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę, jakie prace wymagają pozwolenia na budowę oraz jakie wymagają wyłącznie zgłoszenia.
Pozwolenie na budowę może być wydane po uprzednim:
1) przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, jeżeli jest ona wymagana przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;
2) uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów;
3) wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej ? w przypadku budowy gazociągów o zasięgu krajowym lub, jeżeli budowa ta wynika z umów międzynarodowych.
 Pozwolenie wydawane jest temu, kto wystąpił z wnioskiem o jej wydanie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i złożył oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć (art. 33 ust. 2 wyżej wskazanej ustawy):
1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
4) w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych i terenach, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1, postanowienie o uzgodnieniu z organem administracji architektoniczno-budowlanej, o którym mowa w art. 82 ust. 2, projektowanych rozwiązań w zakresie:
a) linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanych projektowanych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych,
b) przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzonych poza granice terenu zamkniętego, portów morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publicznego;
5) w przypadku obiektów handlowych zezwolenie, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz. U. Nr 127, poz. 880)7).
Organ rozpatrujący wniosek może żądać dostarczenia innych dokumentów, jeżeli wynika to z przepisów szczególnych. Właśnie ten punkt jest problematyczny, gdyż pracownicy urzędów często w oparciu o ten zapis mnożą problemy i wymyślają. Trzeba wówczas bacznie przyjrzeć się przepisom, na które się powołują.
Ważne!!!
W razie spełnienia wszystkich wymagań organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 35 ust. 4 wyżej wskazanej ustawy).
Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być wydana w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku. Do tego terminu nie wlicza się terminów określonych przepisami do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organy. W przypadku przekroczenia terminu organ wyższego stopnia wymierza organowi właściwemu karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki (w drodze postanowienia).
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta prze upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub, gdy budowa została przerwana dłuższy niż 3 lat.
--
Stopka
http://domwbudowie.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ogrodowebaseny.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/

piątek, 29 kwietnia 2011

Od czego zacząć budowę domu?

Jakie formalności trzeba załatwić przed budową domu?

Autorem artykułu jest Wiola T


Wiem jak ciężko jest załatwiać jakiekolwiek  formalności,  jak trudno jest wybrać firmę budowlaną, co wogóle powinno  się wiedzieć na temat budowy i od czego wogóle zacząć, skoro zupełnie  nie ma się pojęcia na ten temat. Wszystko widziane okiem inwestora.
Może zacznę od tego, że warto budowę domu podzielić na etapy. Pierwszy etap, to wybór lokalizacji i kupno działki. Drugi ten dla mnie najgorszy, to wszystkie formalności, które trzeba załatwić.

Na początku trzeba wybrać się do Urzędu Gminy, w której zamierzamy się budować sprawdzić, czy przygotowany jest aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, to wystarczy udać się w Urzędzie Gminy do wydziału Architektury i złożyć wniosek o aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli Gmina, jednak nie posiada takiego Planu, to, wtedy w tym samym dziale Architektury należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Musisz, jednak posiadać już wybrany projekt domu.. Następnym krokiem jest wykonanie aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej, przeznaczonej do celów projektowych (w skali 1:500) no i warunki techniczne dostawy mediów:

- wody i odbioru ścieków (zakład wodociągów i kanalizacji),
- energii elektrycznej (zakład energetyczny),
- gazu (zakład gazowniczy).

My mamy piec na paliwo stałe i oczyszczalnie przydomową:-)

Znowu W Urzędzie Gminy w wydziale Geodezji i Ewidencji Gruntów, trzeba uzyskać wyciąg z mapy ewidencyjnej gruntów – zazwyczaj jest to mapa w skali 1:1000.

Pozwolenie na budowę wydaje starosta. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien powiadomić starostę o przystąpieniu do budowy wysyłając mu wniosek informujący o rozpoczęciu budowy.

Normalnie Pozwolenie ważne jest 2 lata po tym terminie niestety wszystkie formalności trzeba załatwiać od nowa. Słyszałam jednak, że wydłużony został czas do 3 lat, ale należy, jednak się upewnić w Urzędzie Gminy lub w starostwie.

To wszystko było dla mnie tak bardzo skomplikowane i w dodatku z mężem przebywamy za granicą, więc mieliśmy również ograniczone możliwości czasowe, postanowiliśmy, więc poprosić kogoś, aby za Nas załatwił te wszystkie formalności i uzyskał dla Nas pozwolenie na budowę. To wszystko trwało dość długo, bo ok. 8-10 miesięcy, ale wiele zależny od urzędów.

W każdym razie zapłaciliśmy 500 zł pracowni projektowej i jedyne co musieliśmy zrobić, to podpisać pełnomocnictwa i dokumenty dla energetyki i wodociągów. To wszystko przez Internet. Pracownia załatwiła za Nas dosłownie wszystkie dokumenty w tym oczywiście projekt w 4 egzemplarzach, projekty energetyczne, dla wodociągów itp. Budowa rozpoczęła się bez Naszej obecności, a My przyjechaliśmy praktycznie, kiedy domek już stał :-), dlatego istotny jest fakt ,że można zlecić załatwianie formalności komuś innemu..Budownictwo
---

http://taktbudowa.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

wtorek, 5 kwietnia 2011

Automatyka budynkowa

Inteligentny Dom

Automatyka budynkowa w ostatniej dekadzie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zachodnich państwach już w tym momencie dużą liczbę aktualnie wznoszonych obiektów wyposaża się w takie systemy.

Zainteresowanie automatyką budynkową wzrasta także w nadwiślańskim kraju. Z drugiej strony zwiększa się także ilość znajdujących się na rodzimym rynku systemów. Różnią się one pod wieloma względami, jednak zasadnicza idea pozostaje zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Systemy automatyki domowej wybornie wkomponują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie wszystkimi instalacjami - od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Przy pomocy jednego przełącznika jesteśmy w stanie wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz konwencjonalnych przełączników dostępne są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji przy pomocy sieci Internet lub GSM mamy możliwość kontrolować i monitorować całą instalację automatyki budynkowej. Z drugiej strony możliwe jest uzyskiwanie z systemu komunikatów o sytuacjach wyjątkowych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system jest w stanie wykonać dodatkowe akcje jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.
Inteligentny Dom zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji domowników za pomocą karty magnetycznej lub odcisku palca wzrasta istotnie bezpieczeństwo, a inteligentne sterowanie ogrzewaniem może przysparzać duże oszczędności. Kolejną funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu dowolnych obwodów światła podczas dłuższej absencji użytkowników, zgodnie z wyuczonym programem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie mieszkańców co może odstraszyć potencjalnego złodzieja.
--
StopkaBudownictwo
Więcej informacji na stronie: http://www.intbud.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

niedziela, 3 kwietnia 2011

Basen ogrodowy


Zaczynając budowę , zazwyczaj poza posiadaniem standardowego i nieodzownego planu domu, posiadamy także wizję otoczenia naszego budynku. Z reguły, ta wizja stanowi tak jakby, „dopieszczenie” naszych marzeń.
Ogród z przeróżną roślinnością, altany, pergole, ogrodzenia i wiele innych elementów wykańczających są swoistym polem do popisu dla naszej wyobraźni. Tu przeważnie „królują” pomysły kobiet , oczywiście pamiętając o tym,że „tak krawiec kraje, jak mu materii staje”. Jednym z dodatkowych, żeby nie powiedzieć luksusowych, dodatków do ogrodu,jest basen. Ta inwestycja jest na tyle droga i kosztowna,że warto przed dokonaniem wyboru zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi rodzajów basenów, sposobu montażu i ich konserwacji.
Jaki wybrać basen?
Po pierwsze, to jaki rodzaj basenu chcemy mieć, czy tzw. basen przenośny(w każdej chwili możemy go przenieść, po opróżnieniu, w inne miejsce), czy też osadzony na stałe w gruncie ( wkopany w ziemię). Wtedy przed montażem należałoby zbadać poziom wód gruntowych. Oczywiście koszt basenu osadzonego na stałe jest wyższy nawet do około 20- 30%. Ważny jest wybór miejsca w ogrodzie, w którym ma być umiejscowiony basen, najlepiej tam, gdzie świeci najdłużej słońce, pamiętając jednocześnie,że system podgrzewania wody jaki zastosujemy ogranicza znowu odległość umiejscowienia basenu od domu ( np. w przypadku podgrzewania z kotła domowego).
Jak ma wyglądać basen?
Kształt basenu to przeważnie owal, koło lub wielokąt foremny ale nie tylko. Przy basenach montowanych na stałe kształty najchętniej wybierane to prostokąt, lub kształt nieregularny. Wymiary basenu powinny oscylować co najmniej w granicach- 7-10m długości, 4-5m szerokości, 1-1,5m głębokości, oczywiście to wszystko zależy od naszych możliwości i potrzeb.

Zatrzymajmy się chwilę przy basenach montowanych na stałe, są one w większości zainteresowań budujących. Wykop, wylewka, przestrzeń pomiędzy wylewką a basenem, ( izolacja termiczna) osadzenie- to główne i ważne elementy, w kolejności montowania. No i do tego sam basen, z jakiego materiału powinien być wykonany aby służył nam długo i był utrzymany w dobrym stanie.
Jedne z lepszych basenów to te, które wykonane są z żywic poliestrowych, natomiast izolacje od gruntu dobrze jest wykonać ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Nasz basen można wyłożyć ceramiką lub folią. Jeżeli optujemy w ceramice ( trwałość, estetyka i wygląd), to musimy liczyć się z większymi wydatkami pieniężnymi. Kiedy nasz budżet pozwala na tego typu inwestycję, naprawdę warto ją zrealizować.


Jak zabezpieczyć i konserwować basen?

 Konserwacja basenów to kwestia wydatków w czasie eksploatacji. W zależności od tego, jaki typ basenu mamy w ogrodzie, co chcemy uzyskać, (np. odpowiednią miękkość wody), jak często z niego korzystamy itd., stosujemy właściwe preparaty i środki chemiczne do tego celu. Przy utrzymaniu czystości mówimy o ogólnie dostępnych dzisiaj na rynku odkurzaczach do basenów, które same czyszczą dno i ściany basenu, oczywiście pod naszą kontrolą. Ceny takich urządzeń kształtują się średnio w granicach od 5-10tys zł, są to jednak maszyny dosyć trwałe w użytkowaniu. Kolejnymi rozwiązaniami do konserwacji basenów są różnego rodzaju środki chemiczne. Płyny do utrzymania właściwego PH, zmiękczania wody, przeciw algom, nawet do utrzymywania właściwego koloru wody to wspaniałe dodatki do konserwacji basenów. Jeżeli mamy ograniczony budżet, pozostają nam do zakupienia tradycyjne podbieraki, za pomocą, których będziemy mogli usuwać zanieczyszczenia.

Sprawa kolejna, to wykończeniówka kwestia bezpieczeństwa, rodzaj wykończenia w około basenu, drabinki, system grzewczy, filtry wody itp. Ważne informacje możecie znaleźć tutaj. Na dzień dzisiejszy technologia wykonania basenów i montażu jest tak dalece rozwinięta, że możemy wybierać w tych produktach co się nam żywnie podoba.
Wszystko zależy od tego, na ile nas stać i jakim dysponujemy budżetem. Potem możemy rozkoszować się ozdobą naszego ogrodu i czuć się jakbyśmy byli na wczasachBudownictwo .

Krzysztof A.
http://budujesam.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/

środa, 30 marca 2011

Piękny ogród

Szklarnia w ogrodzie

Autorem artykułu jest Bogdan Galewski


Czy warto kupować wiosną, sadzonki warzyw, kwiatów? Czyż nie mogę wyprodukować je sam? Czy  w okresie letnim i jesiennym nie mogę cieszyć się z własnych  warzyw i cieszyć oko bujnym wzrostem kwiatów?
Szklarnia to zamknięte pomieszczenie pokryte w całości szkłem . Szklarnia pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła i światła. Jest bardzo przydatna w naszym klimacie gdzie wiosny są kapryśne, noce z przymrozkami a i dnie jeszcze w maju z minusowymi temperaturami . Szklarnia pozwoli także izolować nasze uprawy od czynników zewnętrznych, również takich jak choroby.
Wybór miejsca
Naszą szklarnię /pisze tu o pomieszczeniu wielkości 10-15m2/ winniśmy usytuować  na południowym skraju naszej działki, oś długa szklarni winna przebiegać  na kierunku wschód – zachód. Od strony południowej a dobrze i ze wschodniej nie powinna być zasłonięta przez zabudowania lub drzewa. Wielkość  szklarni zależy od naszych potrzeb, ale 10-15m2 powierzchni  powinno  wystarczyć  na zaopatrzenie w sadzonki warzyw i kwiatów a także na  późniejsze nasadzenia dla całej nawet większej rodziny.
Podłoże
Podłoże najlepiej przepuszczalne  ale każde inne można doprowadzić do właściwej struktury. Należy zastanowić się nad wykonaniem lub nie fundamentu . Z natury szklarnia jest budynkiem użytkowanym przez wiele lat i  wykonanie fundamentów nie jest najdroższą częścią  inwestycji  i  ja preferuję fundament stały/najczęściej betonowy/ - nie musi być szerszy niż 15 cm.
Szkielet
Zastosowanie jako ramy teownika metalowego T30 i zakonserwowanie go przynajmniej dwukrotnie odpowiednią farbą da nam możliwość przetrwania takiej budowli przez  ponad 50 lat. Zastosowanie drewna – nie daje takiej możliwości choć dla nieuzbrojonego / np: w spawarkę/ majsterkowicza jest to materiał łatwiejszy w użyciu.   Do oszklenia najlepiej używać  szkło ogrodnicze   /szklarniowe/ gdyż i grubość i przepuszczalność  światła jest ważna. Jednocześnie takie szkło jest najtańsze.  Obecnie  do umocowania szkła do  ramy używamy silikonu , rzadko kitu szklarskiego, który jest tańszy w fazie budowy lecz szybciej ulega degradacji. Pod tafle szkła dobrze jest stosować  specjalne osłonki plastikowe które powodują że w czasie mrozów nie popękają nam szyby. Ważne by pochyłość dachu była większa niż 20o.
W takiej szklarni  bardzo ważne jest wietrzenie . Najlepiej poprzez uchylne  okna dachowe a także przez uchylne ściany boczne. Rozwiązania należy przemyśleć  przed podjęciem  realizacji. Drzwi w takiej małej szklarni nie muszą być  usytuowane pośrodku ściany szczytowej, nawet wskazane jest drzwi  umieścić  z boku . Ściana zachodnia /skąd wieją w Polsce przeważnie wiatry/ winna mieć możliwość  otwierania a także warto zastanowić się nad wzmocnieniem konstrukcji poprzez dodatkowe podpory.Budownictwo
Ogrzewanie, konserwacja, szczegóły konstrukcyjne – zostaną omówione w innych opracowaniach.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Krzysztof A.
http://zdrowieforum.blogspot.com/
http://ogrodowebaseny.blogspot.com/
http://budujesam.blogspot.com/

sobota, 19 marca 2011

Koszt budowy domu

Czynniki wpływające na koszt budowy domu

Koszt budowy domu to rozległy temat, który będziemy się starali nieco przybliżyć tak byś mógł już w fazie planowania ustalić na co będziesz mógł sobie pozwolić, a na co nie. Zwrócimy również uwagę na szczegóły domu, na których nie powinieneś oszczędzać tak, byś w późniejszym czasie nie był narażony na niepotrzebne koszty.

Zapewne nikt nie będzie w stanie podać nam sumy jaką będziemy musieli zapłacić za dom co do złotówki bez dokładnych informacji o zlokalizowania, projekcie i wykończeniu. Wręcz mając te informacje nie możemy być pewni, że wycena która otrzymamy od firmy budującej pod klucz będzie ostateczna.
Możemy wymienić parę czynników, które mają wpływ na koszt budowy domu.

Region

Część kraju posiada znaczący wpływ na końcowy koszt budowy domu w jakim będziemy mogli się zamknąć. Zależnie od regionu i odległości od najbliższego miasta, wartość działki będzie się bardzo wahać. W sprawach wyboru parceli zapraszamy Cię do przeczytania artykułu "Jak kupić dobrą parcelę na budowę domu", z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę w trakcie kupna działki.

Metoda budowania

Budowa domuZależnie od tego czy masz na to czas i możliwości możesz budowę swojego domu poprowadzić własnymi siłami. Jest to tzw. system gospodarczy zmniejszający koszt budowy domu, w którym to Ty zatrudniasz na bieżąco odpowiednich specjalistów i ekipy do aktualnych zleceń. Pozytywną cechą tego typu budowania jest to, że część zleceń możesz wykonać własnymi siłami oszczędzając poza tym na robociźnie, w dodatku może pomóc w budowie rodzina.

W wypadku kiedy chcesz otrzymać dom pod klucz i niższy koszt budowy domu nie jest dla Ciebie taki ważny, możesz zlecić wykonanie całej budowy wykonawcy. Z góry będziesz wiedział ile będzie kosztować dom oraz kiedy będzie gotowy, tzn. przynajmniej według umowy bo niestety zazwyczaj zdarzają się spóźnienia. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku sporządzenie stosownej umowy. Z poradą przyjdzie adekwatny prawnik. Nie polecamy Ci we własnym zakresie analizować warunków umowy, gdyż niezwykle łatwo jest coś przeoczyć, a dzięki pomocy prawnej w przypadku jakiś usterek będzie łatwiej nam wyegzekwować od wykonawcy odpowiednie kroki.

Ważnym elementem jest wcześniejsze sprawdzenie wiarygodności firmy która będzie budować dom.

Materiały

Materiały budowlane użyte do budowy mogą w ogromnym stopniu zmodyfikować koszty, zdaje się to oczywiste, jednak nie do końca takie jest. Otóż nie w każdej sytuacji najtańsze materiały budowlane oznaczają niższy koszt budowy domu. Ważny może się tu okazać czas wymagany na ukończenie budowy używając danej techniki i ilości pracy jaką musi ekipa budująca przeznaczyć na zbudowanie tego domu. W dodatku powinno się tutaj dodać stopień skomplikowania budowy i ryzyko pomyłek.
--
Autor K.ZBudownictwo


http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://budujesam.blogspot.com/
http://zaplanujurlop.blogspot.com/








Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

wtorek, 8 lutego 2011

Jak zamontować drzwi w domu?

Artykuł pochodzi ze strony <a href="http://www.shout.pl">www.shout.pl</a>

Drzwi i ościeżnice w naszym domu

3 lutego 2011
Autor: milosz
portaŻadne drzwi nie mogą być zamontowane bez właściwego obramowania, dzięki któremu trzymają się one na miejscu. Właściwie dobrana ościeżnica to w zasadzie większa połowa sukcesu. Bardzo często producenci sprzedają skrzydła drzwiowe w komplecie z odpowiednio dobranymi kolorystycznie o dopasowanymi wymiarowo ościeżnicami.
Gdy chodzi o drzwi wewnętrzne, najczęściej sprzedawane są one w kompletach z ościeżnicami, dzięki czemu mamy pewność, że zostaną zamontowane jak najbardziej prawidłowo, a ich użytkowanie będzie przebiegało bezproblemowo. Najczęściej zarówno drzwi, jak i ościeżnice wykonane są z metalu, aby były jak najbardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Szczególnym rodzajem drzwi są drzwi antywłamaniowe, które bezwzględnie muszą być montowane razem z odpowiednimi do nich ościeżnicami. Bardzo często bowiem elementem, który odpowiada za funkcje zabezpieczające w takich drzwiach, są specjalne sztaby i bolce, które wsuwają się w odpowiednio wykonana otwory w futrynie. Tak więc montaż takich drzwi invado z inną niż fabrycznie do nich dobrana ościeżnica, jest po prostu niemożliwy.
Aby mieć pewność, iż montaż będzie wykonany jak najbardziej prawidłowo, najlepiej też zlecić tą usługę do wykonania firmie, która zajmuje się tym na co dzień. Niektóre firmy zaznaczają także, że tylko montaż wykonany przez profesjonalna firmę może być podstawa do dochodzenia roszczeń gwarancyjnych, jeżeli okaże się, iż drzwi były uszkodzone bądź miały ukryte wady. Część producentów przy zakupie przekazuje klientom listę autoryzowanych serwisów, które zajmują się właśnie montażem drzwi.
Pozdrawiam.
Krzysztof
http://zaplanujurlop.blogspot.com/
http://kulinarneswoje.blogspot.com/







Budownictwo

Drzwi antywłamaniowe

Rodzaje drzwi wewnętrznych
Budownictwo
drzwi antywłamanioweWszystkie detale wystroju wnętrz, w tym również drzwi, możemy sobie zaplanować dokładnie według własnych upodobań i potrzeb. Dostępność materiałów pozwala nam wybrać taką opcję, która naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

W przypadku drzwi wejściowych, możliwości wyboru są stosunkowo niewielkie. Oczywiście, możemy wybrać różne materiały, z których drzwi antywłamaniowe są produkowane. Do wyboru są drzwi drewniane albo stalowe. Obie formy mają swoje zalety. Drzwi drewniane są ładniejsze, jest też więcej możliwości ozdobienia ich powierzchni. Mogą być zupełnie gładkie albo rzeźbione. Możemy wybrać także rodzaj drewna, z którego są zrobione. Drzwi metalowe są zazwyczaj trwalsze i wyposażone w mocniejsze zamki. Jednak ich wygląd może czasami przypominać drzwi do sejfu, a nie drzwi do domu.

Jeśli chodzi o drzwi polskone, wybór jest dużo szerszy. Drzwi z metalu raczej się nie stosuje, chyba że mamy bardzo nowoczesny wystrój wnętrza. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Najczęściej drzwi robione są z drewna, płyt drewnianych albo płyt z tworzyw sztucznych. Materiał, z jakiego zrobione są drzwi, ma duży wpływ na ich cenę. Drzwi z dobrej jakości drewna, nawet jeśli ich forma jest prosta, bardzo ładnie uzupełniają wystrój wnętrz. Drzwi z płyty mogą być w różnych kolorach, ale najczęściej kupujemy te w neutralnych barwach. Nie rzucają się za bardzo w oczy, a jeśli zdecydujemy się na zmianę koloru ścian, drzwi będą mogły pozostać na swoim miejscu, bez ryzyka, że przestaną pasować do nowego wystroju.
artykuł przedrukowany ze strony www. dotcompark.pl
Pozdrawiam
Krzysztof




artykuł przedrukowany ze strony www. dotcompark.pl

Mała łazienka? Jak wstawić wannę?

Wanna do małej łazienki
Kiedy mieszkamy w bloku i mamy malutką łazienkę, nie mamy zbyt dużego wyboru wanny, ponieważ ogranicza nas niewielka powierzchnia tego pomieszczenia. Dlatego trzeba wtedy pomyśleć o praktycznym rozwiązaniu. W malutkich łazienkach najlepiej sprawdzają się
wanny tradycyjne: małe i prostokątne. Można je kupić w wymiarach od 120 do 200 cm, zatem te najmniejsze powinny bez problemu zmieścić się w małej łazience. Otwór odpływowy i przelewowy tych wanien jest umieszczony na krótszym boku, co idealnie odpowiada położeniu instalacji wodno-kanalizacyjnych w typowych blokach.

wanny z hydromasażemNajprostsza wanna prostokątna, choć nie jest zbyt ozdobna, jest z pewnością wygodna i funkcjonalna, zresztą w małej łazience jest jedyną możliwością. Aby ją nieco upiększyć, można postarać się jak najlepiej wkomponować w wystrój wnętrza. Można poszukać wanny w jakimś atrakcyjnym kolorze lub obudować ją ładną glazurą. Dla osób, które szukają większych atrakcji do swej łazienki, można polecić wanny z hydromasażem. Niestety te wanny są zwykle produkowane w nieco większych wymiarach i nie koniecznie muszą się zmieścić do tych najmniejszych łazienek.

Na polskim rynku z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się wanny o bardziej niecodziennych kształtach: wanny narożne symetryczne i asymetryczne, wielokątne (pięciokątne, sześciokątne) i zaokrąglone. Niestety zdecydowana większość z nich nadaje się do obszernej łazienki w domku, a nie do maleńkiego pomieszczenia w bloku. Jednak obejrzeć i pomarzyć zawsze warto!
Pozdrawiam
Krzysztof
 Artykuł ze strony www.dotcompark.pl 

Budownictwo

Panele podłogowe...

Polecam odwiedzienie strony podanej w artykule..

Dlaczego warto kupować podłogi w Internecie?
Istnieje bardzo duży wybór paneli podłogowych, dzięki którym możemy zmienić wnętrze naszego mieszkania. Zawsze podłogę należy dopasować do ścian, oraz mebli, które będą znajdować się w danym pomieszczeniu. Bez odpowiedniego doświadczenia ciężko nam będzie dobrać panele, które będą pasować do naszego wnętrza.
Wybór paneli do łatwych nie należy, dlatego też ciężko będzie nam wybrać takie panele, które będą dla nas. Przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, czy podłoga ma być naturalna, czy też sztuczna. W zależności od tego jaki ruch będzie w danym pomieszczeniu możemy zastosować odpowiednie podłogi: naturalne, bądź sztuczne. Sztuczne stosuje we wszystkich tych miejscach w których istnieje duże natężenie ruchu. Jeżeli zdecydujemy się na zakup tych paneli warto jest wybierać tylko najwyższej jakości. Takie panele zarówno wyglądem jak i dźwiękiem biegle odzwierciedlają naturalne podłogi. Podłogi laminowane są również bardziej odporne na ścieranie, a ich montaż jest bardzo prosty bez użycia klejów, a co za tym idzie praktycznie każda osoba będzie mogła zamontować panele. Drugą możliwością jest wybór paneli drewnianych. Panele takie wybierają osoby, które cenią sobie miłą atmosferę wnętrza. Prezentują się bardzo dobrze w każdym mieszkaniu, oraz posiadają naturalny wygląd, oraz zapach, co nie może zagwarantować nam żadna sztuczna podłoga. Kupując podłogi w Internecie możemy porównać ze sobą kilka ich rodzajów i wybrać najlepszy dla nas, oraz cenowo. Zakupy w Internecie są coraz to bardziej opłacalne.

Podsumowując na koniec warto jest wybierać podłogi takie, które będą pasować do naszego wnętrza. Nie kupujmy paneli jasnych, jeżeli mamy również jasne meble, oraz na odwrót. Jeżeli nie znamy się na odpowiednim rozmieszczeniu mebli, oraz podłóg zawsze możemy spytać się osób, które na co dzień zajmują się tego typu sprawami.
 (Artykuł pochodzi z serwisu www.dotcompark.pl)PozdrawiamKrzysztofhttp://zaplanujurlop.blogspot.com/http://kulinarneswoje.blogspot.com/
Budownictwo

poniedziałek, 7 lutego 2011

Jaka więźba dachowa?

Wieźby Dachowe

Napisane przez PiVi w Piątek, 31 grudzień 2010  

Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/wiezby-dachowe/">Wieźby Dachowe</a> - PiVi
Dach każdego domu opiera się na konkretnej konstrukcji zwanej więźbą dachową, jest to definiując opisowo rusztowanie dla poszycia. Zatem im bardziej skomplikowana i rozbudowana więźba tym mocniej urozmaicony wygląd dachu. Lokalnie najpopularniejszym materiałem używanym do konstrukcji więźby jest drewno. Związane jest to  przede wszystkim z uwarunkowaniem klimatycznym, panującymi temperaturami jak też i wilgotnością powietrza. Konstrukcja więźby dachowej ma strategiczne znaczenie dla całego dachu, jej forma jest też związana z takimi kwestiami jak sam ciężar  poszycia, występujące ewentualne przeciążenia, kwestie takie jak ekspozycja na wiatr i inne czynniki atmosferyczne. To jakie warunki będą  panowały wpływa na to jak dach może wyglądać. Biorąc pod  uwagę to jakie znaczenie ma sama konstrukcja dachu właściciel powinien zdecydowanie zlecić jej wykonanie jak i zaprojektowanie profesjonalnej firmie zatrudniającej fachowców.  Profesjonalny dekarzdoskonale wie, że dzięki temu będzie miał pewność, że dach  faktycznie będzie spełniał wszelkie normy techniczne bezpieczeństwa związane z ustawami oraz innymi regulacjami. Firmy, które świadczą usługi takie jak właśnie konstrukcja i projektowanie więźby konsultują z klientem każde możliwe rozwiązanie. Jednocześnie sugerują co powinno zostać zmienione tak by faktycznie dach  spełniał normy bezpieczeństwa. Dobrzy fachowcy są dostępni na rynku dlatego warto korzystać z ich usług. Przecież bezpieczeństwo we własnym domu to zdecydowanie kwestia priorytetowa a dobrze wykonany dach to jeden z warunków zaistnienia tego stanu.

Krzysztof







Budownictwo

Drzwi to ważne!

Drzwi Zewnętrzne – Istotna Zapora Domu

Napisane przez milosz w Czwartek, 11 luty 2010  
Wpisane w: Budownictwo     Tagi:
Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/drzwi-zewnetrzne-%e2%80%93-istotna-zapora-domu/">Drzwi zewnętrzne – istotna zapora domu</a> - milosz
drzwiStawianie nowego od podstaw budynku wielorodzinnego to nie proste zadanie. Na tym etapie występuje dość spora liczba ważnych pytań oraz dylematów, które nierozwiązane powinny mieć dość spory wpływ na komfort mieszkania na co dzień w naszym mieszkaniu. Przykładowo kolosalne znaczenie ma padanie promieni słonecznych pokojach, kupno solidnych, drewnianych okien lub nawet dopasowanie konkretnych elementów takich jak okucia w postaci klamek czy zawiasów.
Wszystkie rozwiązania dotyczące budowy oraz wizerunku nowego budynku mieszkalnego powinny zostać bardzo dobrze przemyślane, wszystkie przypuszczalne problemy które powinniśmy spotkać na co dzień, tak aby nowo zamontowane drzwi wewnętrzne pozwoliły przebywać nam domu bezpiecznie. Jedną z takich nieistotnych, ale jak się dalej okazuje dość mocno mających znaczenie na design oraz poziom mieszkania w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, jest dopasowanie dobrych i solidnych drzwi. Na lokalnym rynku można znaleźć sporą liczbę przedsiębiorstw z bogatą ofertą klasycznych oraz nowoczesnych drzwi do naszego domu. Tutaj także powinniśmy być przygotowani na sporą liczbę ofert proponowanych drzwi oraz systemów przesuwnych. Doszliśmy do kwestii, iż bardzo dobrym i efektywnym rozwiązaniem, patrząc na tematykę bezpieczeństwa będą drzwi antywłamaniowe.
Bardzo długo i starannie myśleliśmy i rozważaliśmy, które skrzydła drzwiowe wybrać ostatecznie do którego pomieszczenia i zdecydowaliśmy w końcu, iż kupimy drzwi firmy, która cieszy się najlepszą opinią wśród użytkowników. Postanowiliśmy zrobić rozeznanie wśród znajomych, jakie mają zdanie co do swoich drzwi. Ostatecznie drzwi zewnętrzne powinny ubezpieczać nasze mieszkanie przed wejściem osób trzecich, nieupoważnionych przez nas. Skorzystaliśmy z popularnej w naszym kraju przeglądarki internetowej Google, w której wpisując hasła dotyczące skrzydeł drzwiowych, ukazały nam się liczne oferty.

Krzysztof




Budownictwo

Jak budować, co kupować?

Dobieramy Drzwi Oraz Okucia

Napisane przez milosz w Czwartek, 20 maj 2010  
Wpisane w: Budownictwo     Tagi:
Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/dobieramy-drzwi-oraz-okucia/">Dobieramy drzwi oraz okucia</a> - milosz
Przy budowaniu domu liczy się wiele rzeczy, które przeoczone mogą szybko zemścić się na nas. Jednym z takich elementów są drzwi oraz okna, na których nie warto oszczędzać. Szczególnie jeśli mówimy o drzwiach wejściowych do naszego domu, które maja za zadanie nas chronić przez zarówno warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr czy deszcz jak i przed postronnymi osobami, które chcą nas okraść.
Jednak porządne drzwi zewnętrzne to nie wszystko, ponieważ są one nic nie warte jeśli nie mają solidnych zabezpieczeń w postaci zamków, klamek, zawiasów czy ościeżnic. Jeśli na tych z pozoru mało znaczących dodatkach oszczędzimy to tak jakbyśmy zakupili nowoczesny telewizor w technologii HD i podłączyli go zwykłymi kablami analogowymi. Będzie on tak samo bezwartościowy i nie zobaczymy jego zalet jak w przypadku tych drzwi.
drzwi wewnętrzne
Jeżeli natomiast skupimy się na klamkach to warto pamiętać, że sama stylistyka to nie wszystko, choć to bardzo ważny aspekt, który podkreśla piękno drzwi. Nic nam po pięknych i stylizowanych klamkach, które są kiepskiej jakości (najczęściej chińskiej produkcji). Coraz więcej firm produkujących drzwi wewnętrzne poszerza o nowe kolekcje. Najczęściej wybierane są stylizowane włoskie, które nadają się zarówno do nowoczesnych, szklanych drzwi jak i do skrzydeł z litego drewna w klasycznym stylu. Warto także zwrócić uwagę na kolor samej klamki, która powinna licować z barwa okleiny drzwiowej. Bo zastanówmy się jak będzie pasowała złota klamka do białych drzwi. Raczej nie jest to dobre zestawienie.
Kilku producentów klamek poszło o krok na przód i zdecydowało się na produkcję klamek z kwadratowymi rozetami, które okazały się być hitem na ostatnich targach budowlanych w Poznaniu. Docenili takie wzornictwo zarówno młodzi jak i starsi. Co ciekawe takie klamki które dostaniemy na przykład w sklepie internetowym galeriadom.pl, są coraz częściej eksportowane na zachód, gdzie tamtejsi mieszkańcy wybrali nasze wzornictwo.

Pozdrawiam
Krzysztof
Budownictwo